Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Tužna osoba sjedi na molu

Razvod Braka

<- Natrag na Pravne osvrte

Postupak razvoda braka

Razvod braka bio sporazumi ili ne, ostavlja pravne posljedice na sve segmente vašega života. Kako bi zaštitili svoja prava i interese u najboljoj mogućoj mjeri, bitno je na vrijeme se posavjetovati i potražiti stručnu pomoć.

Postupak razvoda braka pokreće se tužbom jednog bračnog druga ili sporazumnim zahtjevom oba bračna druga. 

Bračni drugovi koji imaju maloljetnu zajedničku, posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti – obavezni su prije pokretanja postupka razvoda braka pred nadležnim Hrvatskim zavodom za socijalni rad provesti postupak obveznog savjetovanja.

Tim postupkom utvrđuju se mogućnosti opstanka bračne zajednice, bračni drugovi se  upoznaju sa pravnim i psihosocijalnim posljedicama razvoda braka te u slučaju donošenja odluke o razvodu, o mogućnosti izrade Plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi.

Po provedenom postupku nadležni zavod za socijalni rad izrađuje izvješće koje sadrži bitne podatke o sudjelovanju u postupku. 

U slučaju sporazuma u postupku obveznog savjetovanja bračni drugovi sastavljaju Plan o zajedničkoj skrbi koji sadrži pisani sporazum o svim sadržajima roditeljske skrbi po prestanku zajedničkog života.

Po izradi Plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi isti se ovjerava od strane Hrvatskog zavoda za socijalni rad te ga bračni drugovi zajedno sa Izvješćem o provedenom postupku obveznog savjetovanja podnose sudu na odobrenje uz zahtjev za sporazumni razvod braka.

Ako bračni drugovi u postupku obveznog savjetovanja nisu postigli sporazum i izradili Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, svaki od bračnih drugova je ovlašten sudu podnijeti tužbu za razvod braka u roku od 6 mjeseci od okončanja postupka obveznog savjetovanja.

U tom slučaju je uz tužbu nužno priložiti Izvješće Hrvatskog zavoda za socijalni rad kao dokaz da su bračni drugovi proveli postupak obveznog savjetovanja prije razvoda braka.  

Postupak razvoda pokreće se tužbom ili sporazumnim zahtjevom za razvod braka sudu prema mjestu prebivališta tuženika odnosno sudu na čijem su području bračni drugovi imali posljednje zajedničko prebivalište.

U sudskom postupku sud utvrđuje da li su ispunjene pretpostavke za razvod braka: da li su bračni odnosi teško i trajno poremećeni ili je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana ili oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod braka.

Kada bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku, posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti, sud je dužan u odluci o razvodu braka odlučiti i o sadržajima roditeljske skrbi. Kako bi donio tu odluku sud u postupku utvrđuje mišljenje djeteta (ako je to obzirom na godine djeteta primjereno), imenuje djetetu posebnog skrbnika koji će zastupati dijete na sudu te traži od Hrvatskog zavoda za socijalni rad davanje stručnog mišljenja ili može odrediti provođenje vještačenja.

U ostalim odlukama o razvodu braka sud može odlučiti i o uzdržavanju bračnog druga ako se takav zahtjev postavi.

Za napomenuti je da u postupku razvoda braka sud ne odlučuje o imovini bračnih drugova budući da je to poseban postupak ili predmet nagodbe bračnih drugova izvan suda.

Zaključak

Portret Marina Burić

Marina Burić

Odvjetnik

Odvjetnica sa dugogodišnjim pravnim iskustvom u području građanskog, obiteljskog, radnog, trgovačkog i kaznenog prava.

Zakašite Savjetovanje

email black icon

Ako neznate odakle krenuti, zakažite savjetovanje s odvjetnikom

Zatražite savjet
Promjeni postavke kolačića